Dárkový poukaz Dárkový certifikát
Akce fitness centra RLF Exhibice v krasojízdě

Parní lázeň

PARNÍ LÁZNĚ - O PARNÍCH LÁZNÍCH

Parní lázeň je, jak již napovídá sám název, prostora naplněná vodní párou (100% relativní vlhkost), kde teplota se pohybuje kolem 40-45°C.

Parní kabina je uvnitř obložena plastovými obklady.Srdcem každé parní kabiny je parogenerátor, který vyvíjí blahodárnou páru. Hlavní funkce generátoru může být doplněna dalšími zařízeními, jako je mikroprocesorová řídící jednotka, dávkovací zařízení vonných esencí, zařízení zabraňující usazování sedimentu, kabina pak může být vybavena dodatečným vyhříváním sedaček, podlahy i stěn, reprodukovanou hudbou, speciálním osvětlením a přídavným odvětráním, či odvlhčovačem.

Parní lázeň, vedle pocitových a relaxačních účinků, působí blahodárně, což je dnes i lékařsky spolehlivě prokázáno, při léčbě astmatu, zánětu průdušek, revmatických a kloubních onemocněních a poruchách krevního oběhu. Velice významné je působení páry na pokožku. V parní lázni dochází k uvolňování pórů pokožky, čímž dochází k vyplavování nečistot a přebytečného mazu z povrchu těla.

PARNÍ LÁZNĚ - HISTORIE PARNÍCH LÁZNÍ

Parní lázeň

Parní lázně používali v minulosti nejenom staří Římané a Řekové, ale používání parních lázní je známé i v severní a jižní Americe starými Mayi , Aztéky a jejich předchůdci Toltéky. Hlavní funkcí lázní byla tělesná a duševní očista. Ve starém Římě pak parní lázně sloužily hlavně k relaxaci, odpočinku, společenským hrám a k léčebným účelům (viz starověké lázeňské město Herkulaneum).

Naproti tomu využití parních lázní kulturami severní a jižní Ameriky mělo výrazně spiritualistický charakter. Siuxové nazývali svůj obřad inipi, Aztékové nazývali parní lázeň temazcal či tamazcal , Mayové a Toltékové pak zumpulche .Rituální obřady spojené s parní lázní pak řídil šaman či medicinman. Nejprve se v temné místnosti symbolizující lůno matky Země rozpálily posvátné kameny , které byly poté polévány horkou vodou s výtažky bylin jako máta , tymián, bazalka a rozmarýn. Teprve po takto zahájeném obřadu mohli vstoupit ostatní účastníci. Archeologické vykopávky v mexickém Chichen Itza a guatemalském Tikalu objevily zbytky parních lázní ze 7stol. Lázně byly postaveny z kamenných kvádrů krytých pálenými taškami, teplotu v lázni udržovala kamenná pec ze které se do potní místnosti přiváděla pára a teplota se udržovala kolem 45°C. Kromě rituálních obřadů používaly parní lázně mayské rodičky, které absolvovaly parní lázeň před porodem i po něm a nezřídka se stalo že v parní lázni proběhl za asistence ranhojiče i vlastní porod.Aztéčtí lékaři doporučovali lázně pro léčbu nervových ,kožních i horečnatých onemocnění a dále pak pro léčbu revmatismu.

Vraťme se však do Evropy a středomoří, do kolébky naší civilizace do období 200let před Kristem. V té době ve středozemí existovaly bohaté řecké státy, Kartágo a na výsluní se dere Řím budoucí několikasetletý vládce Evropy, části Asie a Afriky. A právě v této době začíná největší rozmach lázeňství a péče o tělo, jaké naše civilizace kdy poznala.

Římané přisuzovali lázním nejen funkci očistnou a léčebnou, ale i funkci společenskou a relaxační. Chodili si sem odpočinout, na masáže, na úpravu vlasů, oholit, ale scházeli se zde i, aby uzavřeli významné obchody. Senátoři, edilové a další významní členové římské společnosti zde projednávali v kuloárních jednáních nové zákony a nařízení. Existovaly lázně městské - thermae a lázně soukromé.

V 1.stol. našeho letopočtu každá větší patricijská římská vila měla takovéto lázně a některé patřící těm nejmocnějším, měly dokonce i vnitřní vytápěné bazény.

Lázně byly vlhké - tepidária - s parou, a suché - sudatoria. K největšímu rozmachu lázeňství došlo za císařské éry, kdy se stavěly mohutné stavby se sloupovími obložené mramorem, vybavené veškerou soudobou technikou a luxusem. V období kolem roku 200 našeho letopočtu bylo v Římě 178 veřejných lázní a ve 4. stol. to bylo už tisíc.

Lázně různé velikosti byly rozesety po celé Římské říši - nalezli by jste je v Ostii , Brundisiu, Pompejích,… ale i v provinciích Afrika, Asie (Efesos,Miletos…,). Vznikla i speciální lázeňská města, jako byly Baje, kde měla své lázeňské vily římská aristokracie, Herkulaneum, lázeňské město na úpatí Vesuvu s mnoha hotely a lázeňskými zařízeními, využívajícími teplých termálních sopečných pramenů. Zde se do parních lázní přiváděly z nedalekého Vesuvu sirné výpary a přimíchávaly se do páry vháněné do tepidária. Římané (původně Řekové) zde takto léčili mnoho nemocí, jako lupenku a další kožní onemocnění, neplodnost, nervová onemocnění, artritidu a revma.

Po rozpadu římského impéria v 5. stol. se o udržení tradice parních lázní ve středomoří postaraly národy z bývalých římských provincií. Byli to převážně maurové ( Arabové) a posléze Turci viz turecká lázeň, kteří nalezli zálibu v parních lázních. V období otomanské říše v 16. stol. byly lázně symbolem přepychu a rozkoše přirovnávané k pozemskému ráji.

Balneo - sauna, parní lázeń, whirlpool

Otevírací doba pondělí - neděle
pondělí 12:00-22:00
úterý 07:00-22:00
středa 07:00-22:00
čtvrtek 07:00-22:00
pátek 12:00-22:00
sobota 9:00-22:00
neděle 9:00-22:00
90min. / 1 osoba 239 Kč
kombinace s fitness 310 Kč
Whirlpool pro uzavřenou společnost max.15 osob 2.300 Kč / 90min. Jen na objednávku.
10 vstupů (platnost 3 měsíce) 2.151 Kč
20 vstupů (platnost 6 měsíců) 3.824 Kč
rezervace